pieniadz.pl

Mona Lisa z Prado - najstarsza kopia legendarnego portretu

Mona Lisa z Prado
„Mona Lisa” Leonarda da Vinci jest niewątpliwie jednym z najbardziej znanych dzieł legendarnego artysty i wizjonera. Obraz znają nie tylko miłośnicy sztuki, ale także zwykli ludzie. Arcydzieło liczy sobie przeszło pół wieku i było obiektem wielu badań artystycznych.
Historyczne przekazy informują, że niezwykły portret powstał w latach 1503-1506. Obraz znajduje się obecnie we francuskim Luwrze, gdzie wszyscy mogą podziwiać kunszt mistrza Leonardo. W hiszpańskim Muzeum Prado mieszczącym się w Madrycie odkryto kopię epokowego działa. Obraz jest prawdopodobnie najstarszą istniejącą kopią Mona Lisy i została namalowana przez jednego z uczniów mistrza. Bardzo możliwe, że kopia portretu powstała w mniej więcej tym samym czasie, co oryginał.

Odkryta replika przeszła już wstępne badania, i potwierdzono jej pochodzenie oraz czas powstania. Dzięki bardziej widocznym rysom i gładkiej postaci otrzymujemy nowy pogląd na kobietę, którą przedstawiono w legendarnym portrecie. Prawdopodobnie tytułowa Mona Lisa miała nieco przeszło 20 lat. Dziewczyna na replice wygląda znacznie młodziej niż w oryginale. Mona Lisa z Prado już w marcu zagości w Luwrze, gdzie będzie eksponowana obok słynnego oryginału.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Mona Lisa z Prado - najstarsza kopia legendarnego portretu.

Podobne

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm