pieniadz.pl

Nurkowanie w Islandii - sport ekstremalny dla wybranych

wtorek, 25-10-2011 godz. 18:06

Alex Mustard - Nurkowanie - fotografia podwodna - Islandia
Alex Mustard fotograf i nurek z zamiłowania zanurkował na 24 metry w głąb szczeliny międzykontynentalnej znajdującej sie pomiędzy Ameryką Północną a Eurazją.
Mustard wraz z grupą zaprzyjaźnionych nurków zszedł pod wodę po to, by sfotografować zapierające dech w piersiach podwodne widoki, takie jak np. komin Arnarnes Strytur, w którym chmura wody o temperaturze 80 stopni, wydobywająca się ze skorupy ziemskiej, zderza się z chłodnymi (4 stopnie) wodami morskimi

Zdjęcia ukazują nurkowanie w unikalnym, podwodnym świecie Islandii, który, podobnie jak na ziemi, ma formę wulkanicznego pejzażu. Wielu ludzi zwiedza Islandię, żeby zobaczyć te kształty, a ja nurkuje. Dla nurka to wyjątkowe miejsce - można tu przefruwać przez niezwykle czystą wodę. Nurkowałem już na całym świecie i nigdzie nie widziałem wody bardziej przejrzystej niż ta” – stwierdza po udanej wyprawie Alex Mustard.
Jest to niesamowicie odważny wyczyn, gdyż płyty tektoniczne w tym regionie są wyjątkowo niestabilne. Mustard nie dotarł jednak nawet do połowy głębokości szczeliny - znajdujące się w pobliżu Islandii kaniony Silfra, Nes i Nikulasargja mogą mierzą nawet ponad 60 metrów głębokości.
Pejzaż podwodnej Islandii jest pełen dolin, wulkanów i gorących źródeł, które powstały właśnie na skutek ścierania się tektonicznych płyt oddalających się od siebie z prędkością trzech centymetrów w ciągu roku. Islandia jest jednak atrakcyjna tylko dla nurków. Jej ukształtowanie terenu, krajobraz: liczne wodospady, lodowce klify ucieszą oko każdego turysty.

Dodaj komentarz

Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się
zarejestrować lub .

Komentarze:

Brak komentarzy do Nurkowanie w Islandii - sport ekstremalny dla wybranych.

Podobne

Kursy walut 2019-09-20

+ więcej
  • EUR euro 4,3438 +0,03%  +0,13gr
  • USD dolar 3,9319 +0,13%  +0,52gr
  • GBP funt 4,9277 +0,44%  +2,15gr
  • CHF frank 3,9668 +0,14%  +0,56gr

www.Autodoc.pl

Produkty finansowe na skróty:

Konta: Konta osobiste Konta młodzieżowe Konta firmowe Konta walutowe
Kredyty: Kredyty gotówkowe Kredyty mieszkaniowe Kredyty z dopłatą Kredyty dla firm